Promo&News

Przewody hydrauliczne – produkcja, znakowanie, zastosowanie

Dodano:22.03.2021

W przemyśle oraz instalacjach technologicznych ważną funkcję pełnią przewody hydrauliczne do przesyłu cieczy, gazów, paliw czy olejów pod ciśnieniem. Ze względu na trudne warunki pracy, muszą one spełniać odpowiednie wymogi, m.in. w zakresie trwałości oraz elastyczności. Szeroki wybór węży hydraulicznych znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja hydrauliczna często decyduje o wydajności i niezawodności pracy maszyn oraz całych linii przemysłowych. Jednym z podstawowych elementów takich systemów są zazwyczaj giętkie i sztywne przewody. Warto dowiedzieć się więcej na temat metod ich produkcji, tworzyw, zastosowania czy znakowania. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie przewody hydrauliczne i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj!

 

Czym są przewody hydrauliczne?

Do łączenia poszczególnych elementów systemu hydrauliki siłowej służą przewody, zapewniające prawidłowy przepływ cieczy roboczej. W przemyśle znajdują zastosowanie modele giętkie, czyli węże wysokociśnieniowe oraz sztywne, zwane rurami precyzyjnymi. Jedne i drugie mogą przesyłać wodę, olej, paliwo, gaz bądź inne medium tłoczone przez pompę np. do siłownika. Oczywiście każdy czynnik roboczy wymaga odpowiednich parametrów, dlatego poszczególne przewody giętkie i sztywne różnią się między sobą m.in. grubością ścianek, średnicą czy materiałem wykonania. Dzięki temu oferują właściwą wytrzymałość termiczną i mogą przesyłać ciecz pod wysokim ciśnieniem.

 

Zastosowanie i produkcja przewodów hydraulicznych

Zarówno sztywne, jak i giętkie przewody hydrauliczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie poszczególne elementy układu łączy się w sposób pośredni. Montaż przewodowy wykorzystywany jest m.in. w konstrukcji maszyn rolniczych, budowlanych czy innych urządzeniach roboczych. Rura lub wąż hydrauliczny sprawdzają się w szczególności w układach napędowych o mniejszej mocy, a także przy jednostkowej lub małoseryjnej produkcji maszyn.

Z uwagi na wymóg pracy w różnych środowiskach węże wysokociśnieniowe wytwarzane są z tworzyw sztucznych zapewniających ich maksymalną trwałość oraz elastyczność. Technologie produkcji oraz zabezpieczenie tego rodzaju wyrobów muszą również uwzględniać szczelność, odporność na korozję oraz agresywne substancje chemiczne. Giętki przewód hydrauliczny może zostać dodatkowo wzmocniony poprzez oploty z drutu stalowego, których liczba w zależności od potrzeb może wynosić od 1 do nawet 6.

Z kolei rury do hydrauliki siłowej produkowane są najczęściej ze stali tradycyjnej, węglowej lub specjalnych stali stopowych. Z uwagi na sztywny charakter połączenia wykorzystuje się je w układach, których poszczególne elementy nie zmieniają położenia względem siebie. 

 

Łączenie przewodów hydraulicznych

Bardzo istotnym elementem procesu produkcji węży hydraulicznych jest ich zakuwanie, czyli umieszczanie wewnątrz precyzyjnie przyciętego węża hydraulicznego okuć, a następnie ich zaciskanie przy użyciu specjalnej zaciskarki. Czynność ta pozwala na uzyskanie szczelnych połączeń wszystkich elementów.

Łączenie przewodów sztywnych ze sobą oraz z poszczególnymi podzespołami systemu hydrauliki siłowej odbywa się za pomocą specjalnych łączników hydraulicznych , wśród których wyróżnia się:

  • Złączki hydrauliczne – służące do łączenia kolejnych odcinków rur precyzyjnych,
  • przyłączki hydrauliczne– łączące sztywny przewód hydrauliczny z elementem układu lub płytą.

Zarówno złączki, jak i przyłączki rurowe gwintowe mogą mieć kształt prosty, kolankowy, kątowy, trójnikowy lub czwórnikowy. Natomiast w wersji kołnierzowej oba łączniki występują z kołnierzem stałym bądź luźnym. 

 

Znakowanie przewodów hydraulicznych

Kolejnym istotną kwestią dotycząca przygotowania przewodów hydraulicznych do pracy jest ich prawidłowe oznakowanie. Warto kodować przewody, ponieważ dzięki temu szybko i łatwo wymienisz je na nowe, co znacznie skróci czas przestoju i ograniczy wywołane nim straty. Jednocześnie, znakowanie podnosi bezpieczeństwo użytkowania instalacji, ponieważ na wężu widoczna jest data produkcji I ciśnienie robocze. W przypadku dużej liczby przewodów ich oznaczanie usprawnia zarządzanie oraz minimalizuje czas oczekiwania na ewentualny serwis.

 

Gdzie szukać przewodów hydraulicznych?

Biorąc pod uwagę trudne warunki, w jakich muszą pracować przewody hydrauliczne, należy wybierać solidne i sprawdzone produkty od uznanych dostawców. W ofercie naszego stacjonarnego sklepu w Krakowie oraz w internetowym katalogu znajdziesz szeroką gamę wysokociśnieniowych węży hydraulicznych do paliw, olejów, wody czy gazów. Stała dostępność produktów oraz ich przystępne ceny zawsze idą w parze z profesjonalnym doradztwem. Pomożemy Ci dopasować odpowiedni produkt do Twoich potrzeb – sprawdź, co proponujemy i skontaktuj się z nami!