Promo&News

Rury precyzyjne – gięcie i przygotowanie

Dodano:22.03.2021

Dla zapewnienia wyższej sprawności układów hydrauliki siłowej wykorzystuje się w nich rury precyzyjne. Zaletą tego rodzaju armatury jest możliwość uzyskiwania niewielkich średnic przy jednoczesnych cienkich ściankach. Wymiernie podnosi to efektywność pracy instalacji. Produkty precyzyjne i osprzęt do nich zamówisz na naszej stronie.

Szerokim zastosowaniem we współczesnej hydraulice siłowej oraz pneumatyce wyróżniają się rury precyzyjne. Ich niewątpliwą zaletą jest ponadprzeciętna wytrzymałość mechaniczna. Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je z najwyższą dokładnością, co przekłada się na niezawodne, sprawne funkcjonowanie połączeń sztywnych w instalacjach hydraulicznych. Dowiedz się, czym są rury do hydrauliki siłowej, jak przebiega proces ich produkcji oraz gięcia i jak wybrać odpowiednią armaturę do swojej instalacji.

 

Czym są rury precyzyjne?

Sztywne przewody hydrauliczne określane często jako rury precyzyjne produkowane są ze stali. W układach hydrauliki siłowej wykorzystuje się zazwyczaj warianty cylindryczne, ze stali węglowej, walcowane lub ciągnione na zimno. W instalacjach o bardzo wysokim ciśnieniu zastosowanie znajdują rury ze specjalnych stali stopowych, w systemach niskociśnieniowych – modele stalowe zgrzewane. 

 

Zastosowanie rur precyzyjnych w hydraulice siłowej

Sztywne przewody hydrauliczne znajdują zastosowanie w układach, w których nie zachodzi zmiana położenia poszczególnych elementów względem siebie. Skala ich wykorzystania obejmuje m.in. przemysł maszynowy, samochodowy czy cieplny.

 

Łączenie rur do hydrauliki siłowej

Do łączenia rur precyzyjnych wykorzystuje się specjalne łączniki hydrauliczne, które ze względu na zastosowanie dzielą się na złączki oraz przyłączki. Złączka hydrauliczna jest elementem armatury, który służy do łączenia poszczególnych odcinków przewodu sztywnego ze sobą. Może mieć kształt prosty, kolankowy, trójnikowy lub czwórnikowy. Do łączenia rur w układach hydrauliki siłowej używa się również szybkozłączek.

Z kolei typ przyłączkihdraulicznej to komponent służący do łączenia rury z płytami bądź innymi elementami układów hydraulicznych. Warianty o średnicy do 40 mm to modele gwintowe. Podobnie jak w przypadku złączek, mogą one mieć szeroką gamę kształtów (prosty, kolankowy, trójnikowy symetryczny/niesymetryczny, czwórnikowy lub kątowy). Natomiast do łączenia rur szerszych niż 40mm stosuje się przyłączki kołnierzowe z kołnierzem stałym bądź luźnym.

 

Gięcie rur precyzyjnych – co trzeba wiedzieć?

Z uwagi na wzajemne ustawienie poszczególnych elementów układu hydraulicznego, wykonanie sztywnego połączenia może wymagać precyzyjnego dogięcia rur pod odpowiednim kątem. Aby jakość i trwałość zagięcia były jak najwyższe, a sama operacja nie pogorszyła właściwości przesyłowych instalacji, gięcie rur precyzyjnych należy wykonywać według określonych zasad. Te najważniejsze to:

  • zmiana kierunku przewodu po łuku o jak największym promieniu,
  • promień zgięcia odpowiadający minimum 3 średnicom zewnętrznym rury,

Szczególnie ważną rolę w procesie wyginania rur odgrywa dokładność. W miejscu zagięcia nie mogą występować żadne przewężenia, które mogłoby prowadzić do pogorszenia sprawności pracy układu oraz strat hydraulicznych.

 

Gdzie szukać rur precyzyjnych?

Wybierając rury oraz pozostały osprzęt do hydrauliki siłowej, powinieneś zaufać fachowcom z doświadczeniem. Przykładem takiego dostawcy jest firma Madejski. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór armatury hydraulicznej w najlepszych cenach. W każdej chwili możesz również liczyć na profesjonalne doradztwo, nie tylko w zakresie doboru rur precyzyjnych, ale także m.in. węży i przewodów hydraulicznych czy pozostałych elementów armatury wysokociśnieniowej. Sprawdź bogatą ofertę, skorzystaj z pomocy specjalistów i skompletuj swój własny zestaw instalacyjny.